Sva vremena su u UTC + 1 sat

Pravila foruma

VAŽNO OBAVEŠTENJE: DISKUSIJE INFOSTUDA SU ZAKLJUČANE
Pročitajte više:

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
  Pogled za štampu

strucni ispit,licenca za nastavnike/profesore
Autoru Poruka
PostPoslato: 16-09-2007 11:05 
registrovani član

Pridružio se: 15-09-2007 17:37
Da li neko zna sta je potrebno za polaganje strucnog ispita za dobijanje licence za profesore-nastavnike?Kako to izgleda i das li neko ko radi kao prevodilac treba da to polaze.

Vrh

PostPoslato: 23-09-2007 18:03 
registrovani član

Pridružio se: 23-09-2007 17:53
Imam ja neke informacije o tome. Da bi neko polozio ispit za licencu nastavnika mora da ima najmanje dve godine radnog staza u skoli. Kad odradi prvu godinu dobija mentora (starijeg profesora koji predaje isti predmet) koji mu obilazi casove i pise izvestaj o radu pripravnika. Kad obidje 12 casova pripravnik drzi cas pred skolskom komisijom (direktor, psiholog skole i predmetni profesor). Ako je komisija zadovoljna, pripravnik prijavljuje ispit u Ministarstvu. Polaze se Ustav, Zakon o srednjoj ili osnovnoj skoli, psihologija i pedagogija i drzi se cas pred komisijom Ministarstva. Eto toliko ja znam. Ja sam dotle stigla tj. prijavila sam ispit u Ministarstvu pre nekoliko dana.

Vrh

Re: strucni ispit,licenca za nastavnike/profesore
PostPoslato: 15-04-2008 09:45 
registrovani član

Pridružio se: 15-09-2005 18:58
Ja sam profesor engleskog jezika i upravo sam u skoli u kojoj radim drzala cas pred komisijom i sad cekam da me pozovu iz Ministarstva.Znam da se polazu pedagoske situacije,skolsko zakonodavstvo,pedagogija i drzi se cas.Mi smo na faksu imali pedagosku psihologiju,pa moramo pedagogiju da polazemo.Problem je sto postoje tri ispitivaca i svaki od njih ima svoju knjigu,a tek se dve nedelje pred ispit zna ko te ispituje,tako da cu morati da ucim preko hiljadu strana.Da li neko zna ko su ispitivaci i koje su to knjige?

Vrh

PostPoslato: 13-07-2008 00:27 
registrovani član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21-11-2004 02:28
Koliko ja znam, za strucni ispit stices pravo nakon godinu dana rada. Nisam imala mentora... samo sam se prijavila za strucni ispit. Cula sam da ako ga ne polozim nakon sto radim dve godine, ne mogu vise da radim... ne znam da li se to promenilo, ovo je bilo pre 4 godine.
Polaze se iz 3 dela: pedagogija, skolsko zakonodavstvo i drzis cas (praksa):
Pedagogija - treba ti knjiga; koja knjiga, to ces saznati od ustanove gde polazes: nazoves fax/profesora koji ce da te ispituje i pitas koja knjiga treba. Meni je trebala knjiga "Metodika informatike" koja ima preko 900 strana... :?
Skolsko zakonodavstvo - imas zakone, to mozes nabaviti u skoli gde radis. Svaka skola mora imati te knjige/zakone.
Cas - dobijes temu i drzis cas u nekoj skoli. Ja sam za posao u osnovnoj skoli drzala cas u srednjoj skoli... tako da moze da se desi da treba da pokrijes gradivo koje inace neces predavati, ali saznaces temu unapred pa imas vremena da se spremis. Takodje treba da doneses plan casa svakom clanu komisije...

Vrh

PostPoslato: 30-08-2009 15:08 
registrovani član

Pridružio se: 30-08-2009 14:55
Da li neko zna nekog sociologa koji je polagao ispit za licencu, konkretno me zanima sta su mu priznali, mislim da li priznaju socijalnu psihologiju?

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 15-09-2009 16:12 
registrovani član

Pridružio se: 15-09-2009 15:51
Vidim da su na ovu temu diskutovali ljudi kojima je to bilo aktuelno pre 2,3 godine.Ja imam pitanje,ako neko zna da mi odgovori.Odradila sam sve sto je trebalo i odrzala javni cas i skola me je prijavila u novembru prosle godine za polaganje.Moja koleginica je polozila u martu i kaze da je Pedagogiju od Trnavca koristila,kao i neki Self/koncept.Medjutim,ta profesorka vise nije ispitivac,pa me zanima da li neko zna ko sada ispituje pedagogiju i iz cega da spremam.
Hvala!

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 23-10-2009 08:33 
registrovani član

Pridružio se: 23-10-2009 08:23
Zdravo svima, ako vas ima :) !
meni je novo ovo
http://www.sprv.org.rs/sprv/novosti/izv ... 02009.html

jel uči neko zakone?
pozz

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 01-11-2009 11:50 
registrovani član

Pridružio se: 15-09-2009 15:51
Moras uciti zakone jer to pitaju kad zavrsis sa casom.

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 09-11-2009 13:20 
registrovani član

Pridružio se: 23-10-2009 08:23
Društvo,
Po najnovijem zakonu polaganje se ne vrši i ministarstvu nego u pokrajinskom sekretarijatu
(za one koji tu teritorijalno pripadaju).
Jel neko probio led/ povukao nogu/ zna gde je to?
:)

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 29-11-2009 23:10 
registrovani član

Pridružio se: 29-11-2009 23:01
E, ovako...
Juce sam upravo polozila ispit iz pedagogije, kao deo ispita za licencu...
Prof. Oljaca vise ne ispituje, tako da ne morate uciti Selfkoncept... ionako nista ne biste ni skapirali iz te knjige :)
Ispituju prof. Grandic i prof. Marina Matejic

Oboje pitaju iz knjige Pedagogija, autora Trnavac i Djordjevic, s tim sto Grandic vise voli da pita deo posvecen didaktici, a Matejiceva deo posvecen vaspitanju, sto znaci, celu knjigu, pa kome zapadnete...

S tim, sto je juce Grandic ispitivao one sto moraju polagati i psihologiju i pedagogiju, a Matejiceva samo nas sto polazemo pedagogiju... Kolege koje su polagale psihologiju, kazu da je profesorka koja ih je ispitivala sasvim fer i korektna...

A ja vam mogu reci da su i Grandic i Matejiceva skroz super... znaci, bez nervoze, bez pritiska...

Recimo, imala sam pitanja 1. Princip individualizacije i socijalizacije... i uopste nisam pricala nista iz knjige... nego o tome kako radim u skoli u kojoj ima dosta romskih ucenika, i kako ih posmatram kao individue, a ne po veri, naciji, (ne)ugledu roditelja u drustvu.. a da opet individualizacija nije moguca bez socijalizacije, odnosno bez kolektiva... i da i oni sami traze inkluziju u razred... i povezala sa pricom da svakom detetu treba prici pojedinacno, pa za one manje dobre organizovati dopunsku nastavu, a za one bolje dodatnu i to je bila sva prica...
2. pitanje mi je bilo Diskusija kao deo dijaloske metode... i pricala o tome da, kao prof. jezika, potpuno mogu iskoristiti diskusiju, pogotovo ako se radi obrada nekog knjizevnog teksta, bacim im neku kosku... tipa da li je Ana Karenjina kurva ili svetica... i onda se ucenici bukvalno podele u dva tabora i vode raspravu o tome... i kako je taj tip casa bolji, zato sto ce im dozivotno ostati u secanju, za razliku od klasicnog casa obrade gradiva...
I to je sve sto sam ispricala... i profesorka bila zadovoljna...

tako da... samo bez nervoze... sve ce biti ok...
sad mi preostaje drugi deo... izvesticu vas o tome naknadno :)))))

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 29-11-2009 23:11 
registrovani član

Pridružio se: 29-11-2009 23:01
hmm je napisao:
Društvo,
Po najnovijem zakonu polaganje se ne vrši i ministarstvu nego u pokrajinskom sekretarijatu
(za one koji tu teritorijalno pripadaju).
Jel neko probio led/ povukao nogu/ zna gde je to?
:)

e, da... i polagala sam u Beogradu, u Ministarstvu prosvete, iako sam iz Novog Sada... tako da... nista jos uvek od Statuta i pokrajine ;)

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 23-04-2010 20:50 
registrovani član

Pridružio se: 23-04-2010 20:33
Evo vesti iz nesvesti u vezi sa prenosom ovlascenja na pokrajinu:
Prijavljeni smo za polaganje 2007 u martu.
2009te u oktobru smo dobile obavestenje da dopunimo dokumentaciju uplatnicama u roku od 10 dana ili se smatra da smo odustale(nas dve, informaticarka i engleskinja). Posto nam lokalna samouprava nije prebacila novac do prosle nedelje, samo smo grizle nokte.
Konacno je novac prebacen na racun skole, sekretar je nazvala pokrajinski sekretarijat u Novom Sadu i covek lepo rece da se podrazumeva da smo odustali od prijave i da treba ponovo da se prijavimo, ali kaze da mu nije jasno kako uopste onda i mozemo da radimo. Ne treba naglasavati da je bio vrlo neprijatan.Na moje insistiranje, sekretar skole zove Beograd, gde kazu da uopste nije problem sto smo zakasnili sa uplatom i DA CE SVI KOJI SU PRIJAVLJENI DO 13 NOVEMBRA 2009. U BEOGRAD, TAMO I POLAGATI.
meni ovo puno znaci jer vec radim Trnavca. Ko zna sta bih morala u NS da spremam.
Inace, zanima me da li neko zna da li se isti dan polazu i pedagogija i psihologija i koja psihologija treba. Imam Rota. Inace sam zavrsila FON, informacione sisteme, gde smo ucili razvoj i obrazovanje(opsta pedagogija), psihologiju rada i samoupravne odnose u udruzenom radu(citaj ustav)da ih ne bismo polagali na strucnom za prosvetnu struku:-))

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 30-11-2010 14:43 
registrovani član

Pridružio se: 30-11-2010 13:29
Pozdrav svima!

Ima li neko u eletronskom obliku pripremu za cas i izvestaj mentora?

Za polaganje licence nastavnika informatike...

Unapred hvala.

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 22-05-2011 20:57 
registrovani član

Pridružio se: 22-05-2011 20:00
Zdravo svima!
Ja imam nekih nejasnoca oko ispita! Zavrsila sam lingvistiku na Filoloskom i polozila C1, predajem engleski jezik u osnovnoj skoli u nizoj nastavi. Za ispit naravno treba da spremim psihologiju, pedagogiju, zakon, ali i metodiku posto je na faksu nisam imala. Ovi sa anglistike su je naravno imali ali su polagali na engleskom jeziku. Da li neko ima blage predstave da li ja to sada moram da polazem na engleskom ili kako vec?
Unapred hvala!

Vrh
 Profil Email  

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat