Sva vremena su u UTC + 1 sat

Pravila foruma

VAŽNO OBAVEŠTENJE: DISKUSIJE INFOSTUDA SU ZAKLJUČANE
Pročitajte više:

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
  Pogled za štampu

nadoknada sa biroa
Autoru Poruka
PostPoslato: 28-06-2007 09:06 
registrovani član

Pridružio se: 28-06-2007 08:52
Treba mi pomoæ!
Dobila sam otkaz posle 2 godine rada u firmi.Znam da imam pravo da podnesem zahtev za nadoknadu sa biroa za 3 meseène nadoknade.E,sad moj poslodavac mi kaže da on nema vremena da se maltretira oko te papirologije i da ja sve to uradim ,a da æe on sve što mi treba potpisati.Pravo na nadoknadu se može ostvariti samo u pojedinim sluèajevima (višak,gašenje firme...) pa ne bih voleo da pogrešno formulišem razloge otkaza u rešenju o prestanku radnog odnosa (koji JA treba da napišem :evil: ).
Kako da formulišem razloge otkaza???? , pa da imam pravo na nadoknadu sa biroa.
Hvala!

Vrh

PostPoslato: 28-06-2007 09:33 
registrovani član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28-03-2007 12:42
Pa,koji je stvarni razlog otkaza :?: Ako nije neki od onih na osnovu kojih se ostvaruje to pravo,ne znam kako æeš dobiti tu nadoknadu.A,ti nemaš šta da sastavljaš jer poslodavac mora da ti prvo da potvrdu,pa ti onda sa tom potvrdom ideš u zavod i probaš da ostvariš to pravo.
Bar tako je išlo u mom sluèaju.A,od radnog staža ti zavisi vreme korišæenja nadoknade sa zavoda.

Vrh

PostPoslato: 28-06-2007 10:43 
registrovani član

Pridružio se: 14-06-2007 15:11
Imaš pravo na novcanu nadoknadu preko zavoda za zapošljavanje. Bitno je da ugovor o prekidu radu koji je potpisan nije sporazumni i da nisi dao otkaz. Znaci bitno je da si dobio otkaz. I postoji odreðeni vremenski rok do kada treba da se javiš Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Ja mislim da je to oko 30 dana. Trebalo bi da pokušaš na njihovom sajtu da doðeš do neke informacije ili do nekog broja telefona, ali ako ništa ne naðeš lepo se zaputi do Gunduliæevog venca, to je njihova republièka filijala. I bivša firma mora da ti popuni neke papire, a ako ih to baš mrzi, lepo u inspekciju rada. Zašto bi im oprostio tri meseca novèane naknade i staža.

Vrh

PostPoslato: 28-06-2007 13:29 
registrovani član

Prosto mi je rekao da nema vise potrebu da me drzi u radnom odnosu i da od 01.07.2007 vise necu raditi.Nije ni sporazumni raskid ugovora , a nisam ni dao otkaz.Bio sam na birou rada gde su mi rekli da donesem resenje o raskidu ugovora o radu i tu treba da pise razlog.On nema vremena,tako da je najbolje da to sam uradim jer dok inspekcija to resi prodje 30 dana koliki je rok za prijavu na trzistu rada.

Vrh

PostPoslato: 28-06-2007 14:05 
registrovani član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21-06-2007 15:23
Sremcino nemoj pogresno da me shvatis i nadam se da nisi ekstremno egzistencijalno ugrozen ali znaj da nisi ni prvi ni poslednji koji je na takav bezocan nacin ostao bez posla.Meni je licno ta socijalna pomoc bila nevazna jer je bila mala i kasnila je nekoliko meseci i jer me je brutalan otkaz od mog poslodavca pred novu godinu samo dodatno izmotivisao da trazim bolji posao za vise love.

Vrh

PostPoslato: 28-06-2007 15:36 
registrovani član

Sremcino tebi, radni odnos prestaje za dva dana. Ako si bio prijavljen, poslodavac mora da te odjavi. Znaci mora da ti vrati radnu knjižicu, a ti moraš da potpišeš rešenje. Znaèi moraš pažljivo da proèitaš šta ti daje da potpišeš. Oni se uglavnom trude da proture ugovor o sporazumnom raskidu i onda nikom ništa. On tebi 01.07.2007.god. mora da, da potpišeš raskid ugovora.
Odgovor u filijali je i bio taèan. Moraju da imaju rešenje o raskidu radnog odnosa. Ipak ne može na reè. Novèana se dobija samo u sluèaju dobijanja otkaza. Zato pazi šta potpisuješ.
A Karmen, sa tvojim mišljenjem da je lova mizerna i da kasni se slažem samo u tom delu.
Zašto neko ne bi iskoristio pravo koje mu sleduje. Tri meseca novèane naknade i tri meseca penzionog.
Dok razmišljamo, dobro tri meseca probnog, ništa mi se ne plaæa, pa dok naðem novi posao, pa malo preko omladinske, pa malo neprijavljen, pa kada proðu godine i kada sve te mesece sabereš, neko je ispao pametan, a neko budala.Dok tako razmišljamo oni se i ponašaju kako hoæe.
Ja bih isterala svoju pravdu, makar sve prevrnula, ne zbog para, nego zbog reèenice koju najviše mrzim ‚‚ Može mi se‚‚ e pa ne može se baš uvek.
Isteraj svoja prava, kakva god da su.

Vrh

PostPoslato: 28-06-2007 16:23 
registrovani član

Ivaa hvala ti puno na podrsci!!!
Jeste da lova sa biroa kasni 5 meseci, ali kad god dodje dobro je dosla.Inace u pitanju je nekih 400-500 eura + penziono tako da mislim da se za to vredi malo potruditi.

Vrh

PostPoslato: 28-06-2007 20:45 
registrovani član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21-06-2007 15:23
Sremcino,da se razumemo,imas moju podrsku ali mozda jednog dana kad budes popunjavao CV u kojem treba da napises razloge prestanka radnog odnosa u firmama za koje si radio jako je nezgodno da pise da si dobio otkaz ma iz bilo kog razloga da je bio. Imao sam tu situaciju nedavno kad su ljudi kojima sam naveo pojedinacno razloge prestanaka radnog odnosa u prethodnim firmama a njih nije mrzelo cak i da provere a ja sam im pokazao Ugovor o sporazumnom raskidu sa tim poslodavcem. Na kraju su nasli razlog da sam cesto menjao firme ali to ti je kao i sa saobracajnom policijom kad te zaustavi i ako resi da te kazni naci ce ti nesto pa taman da ides ispravan komplet

Vrh

PostPoslato: 29-06-2007 12:27 
registrovani član

Ma mešaju se babe i žabe.
On po zakonu ima pravo na novèanu nadoknadu.
A to šta æe se desiti kod sledeæeg poslodavca .........
Oni mogu da izmišljaju do besvesti, i neka izmišljaju.
Normalni poslodavci, kada im se objasni normalno, shvataju, a kod ovih drugih........Šta tražiti.

Vrh

PostPoslato: 29-06-2007 15:35 
registrovani član

Pridružio se: 29-06-2007 12:21
Ivaa je napisao:
Ma mešaju se babe i žabe.
On po zakonu ima pravo na novèanu nadoknadu.
A to šta æe se desiti kod sledeæeg poslodavca .........
Oni mogu da izmišljaju do besvesti, i neka izmišljaju.
Normalni poslodavci, kada im se objasni normalno, shvataju, a kod ovih drugih........Šta tražiti.

samo jedan veliki smajli :D
sta drugo, komentar je suvishan..ima normalnih ali ih treba i pronaci..

Vrh

PostPoslato: 03-07-2007 21:48 
aktivni član

Pridružio se: 25-11-2006 22:50
sremcina je napisao:
Jeste da lova sa biroa kasni 5 meseci, ali kad god dodje dobro je dosla.Inace u pitanju je nekih 400-500 eura + penziono tako da mislim da se za to vredi malo potruditi.

Naknadu dobijaš ako si otpušten kao tehnološki višak (èlan 179 stav 1 taèka 9). Tada ti pripada nadoknada u visini 60% proseène bruto plate koju si imao u poslednjih 6 meseci u firmi. Od ovako utvrðenog bruto iznosa uplaæuju ti staž i socijalno (kao da si u radnom odnosu).
Ovaj iznos pripada ti za prva tri meseca, a onda se spušta na 50%, a period (3 - 24 meseca) u kom ti pripada naknada zavisi od tvojih godina života i staža osiguranja. Visina naknade limitirana je republièkim prosekom plate i ne može biti veæa.

Naknada kasni 5 meseci, a republièki prosek za januar 2007. (isplaæeno u junu ) bio je oko 28.000 din , što i nije baš malo ;)

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat