Sva vremena su u UTC + 1 sat

Pravila foruma

VAŽNO OBAVEŠTENJE: DISKUSIJE INFOSTUDA SU ZAKLJUČANE
Pročitajte više:

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ]  1, 2  Sledeća
  Pogled za štampu

Stomatolozi i rad u inostranstvu
Autoru Poruka
PostPoslato: 09-12-2009 14:36 
registrovani član

Pridružio se: 09-12-2009 14:30
Zavrshio sam stomatologiju ovde u Beogradu , i kao i vecina mojih kolega se nalazim u poziciji da posla ovde i nema za nashu struku , dakle ono shto me zanima da li mi neko mozhe pomoci kako pronaci posao ove struke u inostranstvu , na najlakshi nachin , jer bih tamo zhiveo i radio , zemlje koje me zanimaju su sve ''popularne'' .
Hvala Vam unapred , zheljno ishchekujem neki odgovor.

Vrh
 Profil Email  

Re: Stomatolozi i rad u inostranstvu
PostPoslato: 22-02-2010 19:25 
registrovani član

Pridružio se: 22-02-2010 18:48
pozdrav za kolegu
i ja se bavim ovom problematikom vise od tri godine.procesljala sam sve zemlje i uslove za nas i nase zanimanje.sustina je uvek ista-nigde nigde neces poceti raditi bez nostrifikacije i polaganja dodatnih ispita.ne znam sta te konkretno zanima.za canadu npr je potrebno(pod uslovom da dobijes useljenicku vizu,permanent resident) i da si prisutan tamo,polaganje oko 10tak klinickih ispita i jezik naravno.sve to traje 2-3godine,polaganje svakog ispita dosta kosta.tek tada izlazis pred komisiju i ona odredjuje da li dobijas licencu za rad i da li si kvalifikovan za rad.zackoljica je u tome sto je potrebno da se prijavis gde se stavljas na listu cekanja jer tih aplikacija ima svake godine oko2000 a primaju svega 4,5 godisnje.u obzir uzmi induse i kineze koji su jako vredni i uvek stignu pre nas.druga varijanta je da upises njihov fax,degradiraju nas na njihovu trecu god tako da ostaje 2god ucenja i pohadjanja vezbi uz polaganje ispita.ako sve to uspes pocinjes sa radom.to podrazumeva rad kod nekoga u ordinaciji.do svog biznisa treba puno puno vremena i novca.mozes uzeti kredit pa kasnije kroz praksu vracati
sto se australije tice-slicna situacija.polaze se ispit koji se sastoji od tri dela,traje .kosta i izistkuje puno truda i vremena.dobra stvar je sto mozes raditi u drzavnim ustanovama negde u zabacenim delovima au.ili privatno kod nekoga naravno.svoju ordinaciju otvaras tako sto zauzimas mesto nekog prethodnog kolege(ako umre,odseli se ili iz bilo kog razloga ne zeli vise da radi).sve je jako kontrolisano i uredjeno.na odredjen broj stanovnika dolazi tacno odredjen br stomatologa tako da ne mozes otvoriti bilo gde ordinaciju.oradu na crno i ne pomisljaj.
canada je tradicionalno zatvorena za nase stomatologe jer je to kod njih popularno i skupo zanimanje.zapadna evropa-uk-takodje jako zatvorena.oni su tradicionalisti,stite se od stranaca na sve nacine.
sto se ostatka evrope tice-meni je konkretno problem jezik,jer jedino engleski dolzai u obzirsvedska i norveska su npr ok ako uspes da jezik savladas..ostaje slovenija koja je solidna.ali konkretno za moju generaciju 99 potrebno je 5 klinickih ispita poloziti i slovenacki naravno.
raspricala sam se i previse.
ako te jos nesto zanima pitaj,ako znam odgovoricu
pozdrav

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 13-03-2010 11:51 
registrovani član

Pridružio se: 08-03-2010 15:24
Evo ja da pitam da li znas nesto o uslovima rada stomatologa u Spaniji. Moja drugarica koja je tamo na doktorskim studijama iz spanskog jezika malo se raspitivala oko uslova pa mi je rekla da mi nostrifikacija ne treba ali da moram imati sertifikat o zavrsenom najvisem nivou iz spanskog jezika tzv. Dele diplomu pa da tek onda mogu konkurisati za posao tj dozvolu da radim tamo. Da li je to tacno?
I pitao bih te sta bi se desilo ako bih tamo upisao master studije, da li bi mi se priznavala diploma u EU?

Pozdrav :)

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 15-03-2010 17:30 
registrovani član

Pridružio se: 15-03-2010 17:25
i mene interesuje rad stomatologa u Spaniji.
pa ako nesto neko zna, hvala na informacijama unapred!
:)

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 19-03-2010 22:09 
registrovani član

zdravo
izvini tek sam sada videla pitanje.
sto se tice spanije i tvoje drugarice,molim te lepo proveri informacije pre nego sto se upustis u bilo sta.
kao prvo nije tacno da ti ne treba nostrifikacija.traze kompletno preveden program studij na osnovu cega odredjuju koliko ispita imas za polaganje.olaksavajuce je to sto vecinu ispita slusas sa njihovim studentima i zatim polazes pismeno i u vidu testova.za to ti treba savrseno znanje spanskog jezika.pre pocetka bilo kakvog polaganja moras imati polozen spanski jezik,visok nivo ide za dr.
sama nostrifikacija nije strasna,broj ispita zavisi od god kada si diplomirao.imaces vise ako si po sestogodisnjem programu.posle toga mozes raditi u spaniji.
ima i ta varijanta za nastavak studija.to se moze izvesti,kao master(ako vec kod nas nemas to zvanje,ne znam po kom si programu).za studije ti treba spanski visok nivoi,polozeno i dosta dosta novca da sam to sebi finansiras.znam koleginicu koja je to uspela,radila je za svo vreme trajanja studija i sama sebe izdrzavala.opet to sve zavisi od ttebe i tvojih mogucnosti.
veliki pozd

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 26-03-2010 10:25 
registrovani član

Zavrsio sam po sestogodisnjem programu. E sad to ovi nasi izjednacavaju sa masterom medjutim to nije to :( Ja bih u Spaniji upisao postdipl. mozda samo zbog priznavanja diplome u ostalim zemljama EU a mozda bih i ostao tamo, otkud znam, Spanija je lepa zemlja za zivot :) . Ne znam da li je to pametno i da li mi se onda ta master diploma priznaje u drugim zemljama. Sto se novca koliko mi novca treba na mesecnom nivou? Koliko kosta godina? Koliko kosta renta stana, hrana itd. Ja bih svakako radio nesto... I ne moram studirati npr. u Madridu vec bih nasao neki drugi grad, valjda je jeftinije. Da li znas koliko Spanija ima Stomatoloskih fakulteta i gde se nalaze?
I kazi mi molim te, da bih upisao master studije moram li znati spanski odlicno ili mi znanje najviseg nivoa treba tek nakon sto zavrsim da bih nakon studija mogao raditi tamo? I kako se aplicira? Sta mi sve treba od dokumentacije?

Izvini sto sam ti postavio ovoliko pitanja :oops:
Hvala ti mnogo i veliki poz :)

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 26-03-2010 11:30 
registrovani član

:)
postavio si jako puno pitanja zaista....
kao prvo,otezavajuca okolnost je to sto si zavrsaio studije po 6god programu.u svim zemljama eu pre se priznaju i lakse nostrifikuju diplome 5 god studija,jer su prilagodjene i dosta blize po nastavnom programu zemljama eu.ono sto mozes sigurno da uradis jeste da na stom faxu(sluzba za studen.pitanja)trazis program(casovi,predavanja,predavaci,godine studije)znaci ceo program svojih studija i da ih zamolis da ti sve predmete prebace tj izboduju po poenima.tako ces znati koliko ukupno imas poena.neki prosek je otprilike 5100ESPB.sve sto nedostaje moraces da polozis.ono sto je negativno je da su zene koje rade u sluzbi jako neljubazne i tesko ce pristati da to odrade iz razloga sto tvoje studije i nisu imale bodovanje po godinama studija.ja sam po 5god programu 99 i jedva su to odradile ,jer i moj program nije imao bodovanje.preporuka-poci prvi put poneti kafu,sok i cokoladu.odbice te.poci nedelju dana kasnije sa kafom,sokom i cokoladom i odradice:)
uz sve to moras uzeti i potvrdu da si master,to se dodatno placa oko 5000din i to ide uz diplomu.preporucijem da dostavis i tu diplomu jer je moguce da ces imati olaksice za njihov master.
sa svim tim papirima kontaktiraj stom fax u spaniji(koji si vec izabrao) i oni ce ti u najkracem roku dostaviti sta je jos potrebno od dokumenata.
master diploma stecena u jednoj od zemalja eu priznaje se i u ostalim.
medjutim sama master diploma ne znaci skoro nista za rad.ne znaci obezbedjen posao.kad sve to zavrsis ceka te dugotrajna borba za posao.pre ce zaposliti svoje drzavljanje nego stranca.mesta za stomatologe(strance)uglvnom ima u malim mestima,provincijama i selima,gde njihovi nece da rade.ono sto je jako bitno po meni,jeste da te cene.postuju tvoj rad i ako si dokazan u poslu gledju te kao boga(sto ovde nikako nije slucaj).
e sad ja ne znam, sta ti zelis....
sta tvoja pitanja su dosta konfuzna....kako si zamislio da tek tako odes u neku zemlju a ne znas ni u kom gradu postoji stom fax?
moras dobro jako dobro da se spremis i psihicki i materijalno da bi posao tamo i odradio sve kako treba.
jezik ti je potreban,ne mozes nastavu slusati bez njega.kursevi koji se nude kod nas su dobri,ali samo za osnovnu konverzaciju(tip[a odlazak u prodavnice i sl).za pracenje nastave i polaganje ispita potrebno je da savladas sve strucne termine i izraze jako dobro,tj da sve sto znas na srpskom isto to znas na spanskom.nasoj koleginici koja je to odradila je trebalo otprilike oko 2 godine za taj nivo jezika.s tim da je posla sa nekim srednjim nivoom odavde.
za ostala pitanja ne znam sta da ti kazem...cela tvoja prica zvuci dosta nesigurno i neinformisano....
za pocetak :bar osnovni nivo spanskog polozenog kod nas,nabaviti dokumenta(prevedi sve na engleski i propratno pismo takodje )i salji.
i naravno skupljaj novac.koleginica je posla sa nekih 5000e otprilike,radila je za sve vreme studija i uspela je.
ono sto kosta je sami pocetak,znaci trebace ti za stanarinu novac,za prevoz.za hranu,za prijavu tamo i razne papire i za upis prvog semestra.kasnije ce biti lakse.
kad se malo bolje informises(imas sve na netu,procesljaj) javi ako imas nedoumice
pozdrav za kolegu

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 18-04-2010 14:14 
registrovani član

Hvala na iscrpnom odgovoru :) Znas kako, da bi se bas bas zainteresovao za nesto moram imati dosta informacija, tako da su ova moja prethodna pitanja iz tog razloga i postavljena. Koliko vidim za nostrifikaciju u Spaniji mi treba dosta novca tako da ta varijanta za sada otpada :(

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 18-04-2010 17:41 
registrovani član

da,za pocetak bilo gde treba poneti novac,bar za pocetak.kasnije se moze i raditi nesto dok se sve ne zavrsi.moj ujak(inace dugogodisnji oralni hirurg sa praksom u vrscu,je celih 4 godine radio na pakovanju pilica,dok nije nostrifikovao.kanada je u pitanju)ali na kraju mu se isplatilo.sada ne jede piletinu,zgadila mu se:)
u svakom slucaju pozdrav za kolegu

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 17-02-2011 17:26 
registrovani član

Pridružio se: 17-02-2011 09:10
Da li neko ima neke informacije o zapošljavanju naših stomatologa u sloveniji? Koji su uslovi? Kome se obratiti?....itd.

Unapred hvala!

Možete me slobodno kontaktirati na mail ili preko pp.

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 18-02-2011 11:02 
registrovani član

Pridružio se: 17-02-2011 09:10
Da li je neko upucen koliko kosta cas slovenackog i da li mi moze preporuciti nekog profesora?

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 18-05-2011 15:55 
registrovani član

Pridružio se: 06-12-2007 02:39
prvo pozdrav svim kolegama...
ja sam se malo raspitivao za rad u inostranstvu, posebno za Nemacku, a od jedne koleginice otprilike znam i za Sloveniju...
Sto se Nemacke tice, prvo i osnovno je jezik, zvanicno traze prilicno visok nivo znanja, B1 ili B2, medjutim moze da se desi da ako poslodavac zeli bas vas, moze taj nivo znanja da se spusti na neki nizi nivo, cak i A1...
Ja ucim nemcki vec skoro jednu godinu ali naravno sa prekidima, pa to zapravo iznosi nekih 5-6 meseci, spremam se za polaganje na Goethe institutu u Bg, posto je to jedina diploma jeika koju priznaju Nemci ali i ostale zemlje nemackog govornog podrucja...
prvo sam hteo taj B1 nivo ali je stvarno tezak, u najbolju ruku, treba nekih godinu i po dana dobrog rada, pa sam se odlucio za A2, cisto da probam...
sto se priznavanja diplome tice, sve nemacke pokrajine imaju jaku autonomiju, pa se zakoni razlikuju od pokrajine do pokrajine, koliko ja znam najlakse je u bivsoj istocnoj Nemackoj.
Pokusajte da trazite posao na nekom nemackom sajtu za zaposljavanje, napisite CV na nemackom pa saljite, sigurno ce odgovoriti i reci vam da li su uopste zainteresovani, ja to jos nisam pokusavao dok ne dobijem diplomu jezika, tako da sa tim nemam iskustva...
jos par saveta, nikako se ne zalecite na velike gradove, posao trazite po selima ili malim mestima, jer njihovi lekari ne zele tu da rade, a i lakse ce biti da se uklpoite u manju sredinu na pocetku nego da odete u ogroman grad, jer koliko god i da znate jezik, to je vrlo problematicno jer postoje razliciti dijalekti, cak i potpuno razlicite reci, tako da sa znanjem jezika odavde to je jako tesko...
drugi savet je da pokustae, kao sto cu i ja najverovatnije, da trazim bilo kakav posao u ordinaciji, ne mora biti dr, najbolje bi bilo kao dentalni higijenicar, imate posao sa pacijentom ali nista komplikovano, uklanjanje kamenca, preventiva itd. pa kasnije da se pokusa kao dr taman da malo udjemo u fazon... ja nemam nikakvo iskustvo ovde, zavrsio sam staz i polozio drzavni ali sedim kuci... krajnje jadno...
da, obavezno je da se drzavni polozi ovde jer im je to garancija da u maticnoj zemlji imamo pravo da se bavimo ovom profesijom...
koliko znam, trazice gomilu papira, naravno prevedenih na nemacki i sa pecatom sudskog tumaca, a to je jako puno novca, ja se jos nisam upustio u to ali kad budem, bice gadno za pare...
ako uradim nesto konkretnije, pisacu
pozdrav svima i srecno, trebalo bi svi da odemo odavde jer sa ovolikim trudom, nasa zemlja nas nije ispostovala ni najmanje, bez placanja staziranja, bez upisanog staza od jedne godine, bez zdravstvrnog osiguranja, bez ikakve sanse da se zaposlimo... stvarno jadno...

Vrh

PostPoslato: 02-07-2011 16:26 
registrovani član

Pridružio se: 02-07-2011 16:06
Ivane,da nisi kojim slucajem iz KVa?
Ako jesi,interesuje me gde si isao na casove nemackog,preporuci mi nekog profesora!
Jer ovde stvarno nema vajde od stomatologije! Razmisljam i ja da zapalim odavde bilo gde!

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 16-11-2011 17:08 
registrovani član

Pridružio se: 16-11-2011 16:59
Cao, interesuje me da li neko zna treba li da se stazira u srbiji, tj da dobijem nasu licencu da bih mogla da nostrifikujem diplomu u inostranstvu ?

Vrh
 Profil Email  

PostPoslato: 18-11-2011 12:15 
registrovani član

Ne,nikakva uslovljavanja nemas sto se tice nostrifikacije bilo gde ,osim da si zavrsila fakul i imas diplomu.Pozeljno je da imas licencu i radno iskustvo u srbiji,jer dok ti zavrsis jezik i nostrifi u nekoj zemlji prodjose dobre 3-4godine a onda tamo kreces iz pocetka-odradjujes staz koji uglavnom nije placen,polazes drzavni...kad imas radno iskustvo u srb to mozes preskociti i krenuti sa radom.

Vrh
 Profil Email  

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ]  1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat